1. Seznanitev z razmerami po poplavah 4. avgusta 2023
Na 1. izredni seji je bil obravnavan naslednji:
DNEVNI RED:
- Seznanitev z razmerami po poplavah 4. avgusta 2023
Sejo je vodil župan, g. Nejc Smole, ki je podal uvodne besede in prisotne seznanil z naravno nesrečo – poplavami, ki so, tako kot preostalo območje Slovenije, doletele tudi občino Medvode in razmerami po njej.
Beseda je bila nato dana Sistemu zaščite in reševanja Občine Medvode, in sicer Franciju Jarcu, poveljniku Civilne zaščite Občine Medvode, ki je predstavil potek še vedno odprte intervencije, časovni potek dogodkov po dnevih od 4. do vključno 7. avgusta 2023 in izvedene ukrepe s strani štaba, sodelujoče pri reševanju ter že opravljene aktivnosti v fazi odprave posledic po poplavah. V nadaljevanju je Anže Šilar, poveljnik Gasilske zveze Medvode, slikovito prikazal časovni potek izvedenih intervencij po posameznih lokacijah in dogodkih, ki so se v času naravne nesreče odvijali. Poudarjeno je bilo, da je potrebno razumeti, da je prioriteta reševanje življenj, reševanje živali in šele nato reševanje imetja. Izpostavljeno je bilo, da sta bila v času intervencij poškodovana en gasilec in en policist, žrtev na srečo ni bilo. V fazi odstranjevanja posledic po poplavah je bilo prikazano število posredovalcev po dnevih in kdo so le-to bili ter število izvedenih intervencij oz. obravnavanih lokacij po posameznih dnevih.
Predsedujoči se je v nadaljevanju osredotočil na področja, za katera je dolžna poskrbeti občina in predstavljajo gospodarske javne službe, in sicer:
- oskrba z vodo: vseskozi je potekala nemotena oskrba s pitno vodo, ponekod je bil sicer uveden preventivni postopek kloriranja;
- oskrba z elektriko: je bila motena na Osolniku, kjer je bila kasneje posledično prekinjena tudi oskrba z vodo, vendar pa je bila tudi ta težava že odpravljena z namestitvijo agregata;
- oskrba s plinom: glavni dovod plina, ki je na občinskem mostu čez reko Soro, zaradi smradu in bojazni, da je prišlo do kakšne poškodbe, s strani družbe Energetika Ljubljana zaprt. Plinovod je bil preverjen, po potrebi saniran, in po zadnjih podatkih bo le-ta na celotnem območju občine danes do konca dneva zopet vzpostavljena.
Ogromna škoda je nastala tudi na občinski infrastrukturi in še ostaja na cestni infrastrukturi. Povedano je bilo, da je nepoškodovana ostala le zadnja zgrajena kolesarska brv Medvoški lok, ki je bila zgrajena letos. Odtrgana je bila »Medanska brv«, ki je bila prenovljena pred dvema letoma, »Seniška brv« bo potrebna popravila, brv v Dolu, ki sicer leži že v Škofjeloški občini, pa je bila tudi uničena. Ogromna škoda je nastala škoda na mostovih, pri čemer je bil izpostavljen most pri občini oz. mimo 4Mačk ter mostovi v dolini Ločnice. Vezano na odseke ceste je bilo povedano, da je še vedno zaprt podvoz Goričane, kjer sta ogromno škodo naredila Vašanski graben in reka Sora; podvoz je spodjeden o čemer je bila obveščena tudi družba Slovenske železnice. Naslednja večja poškodba ceste in komunalnih vodov je v Goričanah na kopališču, kjer bo potrebna temeljita sanacija, da se to v prihodnosti ne bo več dogajalo. V celoti je na enem odseku odtrgana tudi cesta v Vikrčah.
Veliko škodo so naredili tudi plazovi na območju Osolnika, Tehovca, v dolini Ločnice, v Setnici, Trnovcu in Goričanah, ki jih bo potrebno sanirati.
Poleg navedenega je škodo v poplavah utrpela tudi stavba Občine Medvode, v kateri so bili v celoti uničeni kletni prostori in prostori v pritličju, ter sosednji pomožni objekt v katerem imata svoje prostore Režijski obrat in Gasilska zveza Medvode. Poškodovani in uničeni so bili tudi številni objekti na območju Vikrč, Vaš, Goričan in v samem centru Medvod, ki so lasti fizičnih oseb.
S strani predsedujočega je bilo povedano, da občinska uprava ne deluje, ker je stavba brez elektrike. Zadeve se počasi sanirajo in jih skušamo čimprej vzpostaviti nazaj. Knjižnica Medvode, ki na veliko srečo ni bila poplavljena, začenja s svojim delovanjem, medtem ko Krajevni urad Medvode ostaja do nadaljnjega zaprt.
S strani predsedujočega je bilo poudarjeno, da so se v petek reševala življenja, v soboto in nedeljo se je pričelo reševanj premoženja. Stranska posledica so ogromni kupi smeti, ki so nastali ob robu ulic in ob cestah, pri odstranjevanju katerih nam je bila ponujena pomoč s strani obalnih občin, ki s svojim delom prične jutri zjutraj. Podana je bila informacija, da bodo od jutri na terenu prisotni tudi tovornjaki za prečrpavanje mulja, ki bodo pričeli tudi s čiščenjem prepustov od cestah, po potrebi se bodo uporabili za prečrpavanje mulja iz stanovanjskih in drugih prostorov.
Predsedujoči je nadalje povedal, da je namen današnje seje, da se člani sveta seznanijo z vsem kar se je dogajalo in da razpolagajo z vsemi informacijami iz prve roke; ravno zaradi tega za to sejo ni pripravljen noben sklep. Povedal je, da bo trenutna situacija zahtevala spremembe na finančnem področju. Ob srečanjih z vlado je bilo v zadnjem času povedano, da potreben čim hitrejši pristop k sanaciji vodotokov, da se ob morebitnem večjem jesenskem in zimskem deževju situacija ne ponovi.
Predsedujoči je nato prisotne povabil k razpravi, v kateri so sodelovali Mirko Javeršek, Dragan Djukić, Stanislav Ulanec, Cvetka Židan Valjavec, Uroš Medar in Jožefa Rotovnik Jaklič. Izražena so bila naslednja mnenja, vprašanja, pobude, predlogi in pohvale:
- Podana je bila pohvala in zahvala štabu ter vsem ostalim sodelujočim službam in prostovoljcem za izkazano pomoč. Izpostavljeno je bilo medsebojno sodelovanje in povezanost lokalne skupnosti.
- Podana je bila pobuda, da se poplavljenim občanom omogoči in dostavi uporaba peska za nasutje poti do stanovanjskih hiš.
- Podano je bilo ponovno opozorilo in poziv k čiščenju zadrževalnikov.
- Podana je bila pobuda oz. pripravljenost Turističnega društva Pirniče, da člani s svojim delom prispevajo k čiščenju kolesarske poti od Medvoškega loka proti Pirničam na Verjanskem delu, hkrati pa na območju Straže odprejo jaške in jih očistijo peska ter tako razbremenijo javne službe.
- Podano je bilo vprašanje kako lahko krajevne skupnosti v teh trenutkih najbolj učinkovito pomagajo. S strani predsedujočega je bil podan odgovor, da krajevne skupnosti lahko poskrbijo za manjše sanacije. Pomagajo lahko tudi tako, da sredstva, ki jih imajo za ta namen aktivirajo ter naročijo manjša potrebna dela, medtem, ko naj o večjih potrebnih delih obvestijo občino.
- Izraženo je bilo mnenje, da bo občinski svet moral pogledati kaj so tiste najnujnejše investicije, ki bodo morali biti izvedene, da bo stanje normalizirano, pa čeprav zavoljo neizvedenih, že predvidenih investicij.
- Podana je bila kritika na račun lastnikov gozdov, ki ob spravilu lesa za seboj ne pospravijo vseh ostankov podrtega drevja.
- Podana je bila pobuda, da bi v podobnih primerih okrog vozil intervencijski kombi s sireno, ki bi opozarjal na nevarnost. Vsaj tokrat so se sirene slabo slišale, predvsem starejši ljudje opozoril niso slišali.
- Podan je bil predlog, da se v tej fazi in v času spremembe OPN upošteva poplavna območja ter se na območjih, ki so bila tokrat poplavljena prepove nova oz. dodatna gradnja. Predsedujoči je ob tem dodal, da bo pri OPN potrebno upoštevati tudi erozijsko nevarnost.
Seja je bila zaključena ob 18.20 uri.