5. seja Občinskega sveta Občine Medvode

Občinski svet Občine Medvode

19. 4. 2023

Zapisnik

Pred prvo točko dnevnega reda

Prisotni člani sveta: Dominik Bradeško, Štefan Čebašek, Luka Čukajne, Dragan Djukić, Katarina Galof, Zvonka Hočevar, Ines Iskra, Marjeta Jamnik, Mirko Javeršek, Uroš Medar, Leon Merjasec, Mojca Murnik, Ivo Rep, Jožefa Rotovnik Jaklič, Saša Rožič, Milan Šobat, Alojzij Teršan, Danica Tršan, Stanislav Ulanec, Ana Veber, Ladislav Vidmar, Cvetka Židan Valjavec.

Odsotni člani sveta: Anže Jenko.

Ostali prisotni: župan Nejc Smole, Anita Mežek – direktorica občinske uprave, Sonja Rifel, Katja Gomboši Telban, Tina Kobal, Teja Zajec, Nataša Špilak, Sanja Malej, Martina Kutnar, Mirjam Tolar, Primož Bajželj, Matej Osolnik in Marko Košir iz občinske uprave, g. Klemen Jurjevčič – načelnik Policijske postaje, g. Tomaž Dolar – vodja Medobčinskega inšpektorata in redarstva občin Radovljica, Škofja Loka, Medvode in Naklo, ga. Boža Vidmar – vodja vzdrževanja pri podjetju HNG d.o.o in povabljeni novinarji.

Začetek seje je bil ob 16.30 uri.

Sejo je vodil župan, g. Nejc Smole.

Predsedujoči je povedal, da se seja snema v skladu s 63. členom Poslovnika Občinskega sveta Občine Medvode.

Od 23 članov občinskega sveta je bilo na seji prisotnih 22 članov.

1. Potrditev dnevnega reda

Predsedujoči je predlagal redakcijski popravek, in sicer, da se na dnevnem redu točka 7.a preimenuje skladno z vsebino gradiva v Predlog Zaključnega računa proračuna Občine Medvode za leto 2022.

Predsedujoči je pozval člane občinskega sveta k razpravi o tem predlogu. Razprave pri tej točki ni bilo.

Predsedujoči je v sprejem predlagal naslednji SKLEP:

Točka 7.a se preimenuje v Predlog Zaključnega računa proračuna Občine Medvode za leto 2022.

Prisotnih je bilo 22 članov občinskega sveta. ZA sklep je glasovalo 21 članov. Sklep je bil sprejet.

Predsedujoči je v nadaljevanju v sprejem predlagal naslednji DNEVNI RED:

  1. Potrditev dnevnega reda
  2. Predlog zapisnika 4. seje občinskega sveta
  3. Poročilo o realizaciji sklepov 4. seje občinskega sveta
  4. Poročilo o delu Policijske postaje Medvode za leto 2022
  5. Poročilo o delu Medobčinskega inšpektorata in redarstva občin Radovljica, Škofja Loka, Medvode in Naklo (MIR) za leto 2022
  6. Poročilo o izvajanju GJS za leto 2022
  7. a) Predlog Zaključnega računa proračuna Občine Medvode za leto 2022 b) Poročilo o realizaciji Načrta ravnanja s stvarnim premoženjem Občine Medvode za leto 2022 c) Poročilo o izvajanju letnega programa športa v Občini Medvode za leto 2022
  8. Predlog Sklepa glede pobud za spremembo občinskega prostorskega akta – SD OPN 02
  9. Osnutek Odloka o ustanovitvi proračunskega sklada za nadomestno gradnjo OŠ Preska
  10. Predlog delne povrnitve stroškov organizacije volilne kampanje za redne lokalne volitve dne 20. novembra 2022
  11. Pobude in vprašanja članov občinskega sveta

Prisotnih je bilo 22 članov občinskega sveta. ZA dnevni red je glasovalo 22 članov. Dnevni red je bil sprejet.

Točka 7.A se preimenuje v »Predlog Zaključnega računa proračuna Občine Medvode za leto 2022«.
Sprejet
Občinski svet Občine Medvode sprejme predlagani dnevni red.
Sprejet
2. Predlog zapisnika 4. seje občinskega sveta

Predsedujoči je pozval člane občinskega sveta k razpravi, v kateri je sodeloval g. Stanislav Ulanec, ki je zaprosil za popravek pri točki Pobude in vprašanja na strani 13. Predloga zapisnika 4. seje. Prosil je, naj se doda, da je potrebno ugoditi tudi potrebam ostalih krajanov glede postavitve fizičnih ovir na spornem ovinku.

Predsedujoči je povedal, da bo g. Ulanec na razširjeno pobudo dobil pisni odgovor do naslednje seje občinskega sveta in v sprejem predlagal naslednji SKLEP:

Občinski svet Občine Medvode sprejema zapisnik 4. seje občinskega sveta s podano pripombo.

Prisotnih je bilo 22 članov občinskega sveta. ZA sklep je glasovalo 22 članov. Sklep je bil sprejet.

Občinski svet Občine Medvode sprejema zapisnik 4. seje občinskega sveta s podano pripombo.
Sprejet
3. Poročilo o realizaciji sklepov 4. seje občinskega sveta

Predsedujoči je pozval člane občinskega sveta k razpravi. Razprave pri tej točki ni bilo.

Predsedujoči je v sprejem predlagal naslednji SKLEP:

Občinski svet Občine Medvode se je seznanil s Poročilom o realizaciji sklepov 4. seje občinskega sveta.

Prisotnih je bilo 22 članov občinskega sveta. ZA sklep je glasovalo 22 članov. Sklep je bil sprejet.

Občinski svet Občine Medvode se je seznanil s Poročilom o realizaciji sklepov 4. seje občinskega sveta.
Sprejet
4. Poročilo o delu Policijske postaje Medvode za leto 2022

Uvodno obrazložitev je podal g. Klemen Jurjevčič, načelnik Policijske postaje Medvode. Zahvalil se je predsedujočemu in občinski upravi za vabilo na sejo in se kratko predstavil. V nadaljevanju je podrobneje predstavil Poročilo o delu Policijske postaje Medvode za leto 2022 ter načine sodelovanja z vrtci, osnovnimi šolami, vzgojno izobraževalnim zavodom, medobčinskim redarstvom in inštitucijami ter društvi. Povedal je, da je glavni poudarek preventivnih aktivnosti predvsem usmerjen na preprečevanje medvrstniškega nasilja med mladimi in na izobraževanje otrok v vrtcih in šolah o osnovah obnašanja v cestnem prometu. Za ponazoritev je navedel tudi nekaj statističnih podatkov ter dodal, da se bodo trudili še izboljšati obstoječo statistiko.

Predsedujoči je pozval člane občinskega sveta k razpravi, v kateri so sodelovali g. Stanislav Ulanec, ga. Saša Rožič, g. Uroš Medar, ga. Katarina Galof, ga. Marjeta Jamnik, ga. Cvetka Židan Valjavec, g. Ladislav Vidmar, g. Štefan Čebašek, g. Dominik Bradeško in g. Dragan Djukić. Izražena so bila naslednja mnenja, vprašanja, pobude, predlogi in pohvale:

  • Podan je bil predlog za pregled šolske poti od telovadnice Medvode do krožišča pri Senici, ki je sicer prepovedana za tovorni promet, vendar je opaziti, da se jo uporablja tudi za ta namen.
  • Podano je bilo opozorilo glede šolske poti do OŠ Preska, ki je ozka in precej prometna in pri kateri sta pešpot in vozišče ločena zgolj z narisano črto na vozišču.
  • Podano je bilo opozorilo, vezano na železniški podhod pri trgovini Spar, kjer se med vikendi zbira mladina, ki za seboj na tleh pusti črepinje in ostale smeti.
  • Podano je bilo vprašanje kako policija postopa v primerih družinskega nasilja. G. Klemen Jurjevčič je poudaril, da je to področje za PP Medvode prioritetno. Policija ima do družinskega nasilja ničelno toleranco. Policija deluje tudi preventivno, tudi na področju medvrstniškega nasilja.
  • Podano je bilo opozorilo glede pogoste prekoračitve hitrosti vozil na območju od krožišča na Klancu (pri Zdravstvenem domu Medvode) do Senice. Na navedenem območju se nahajajo vrtec, šola, zdravstveni dom, vrtički in otroško igrišče, kar pomeni, da sta ranljivi skupini otrok in starejših nenehno izpostavljeni nevarnosti. Podan je bil predlog za opravljanje meritev hitrosti in fizični nadzor prometa. G. Klemen Jurjevčič je zagotovil, da bo Policijska postaja Medvode v okviru razpoložljivih kadrovskih resursov nadzirala promet na omenjenih območjih. Prav tako je povedal, da v tednu od 17.04.2023 do 23.04.2023 poteka akcija »Speed Marathon,« v okviru katere policija izvaja nadzor hitrosti.
  • Izražena je bila skrb glede problematike, ki se dogaja na otroškem igrišču med bloki na Škofjeloški cesti v Preski, zraven vrtca, na katero je bilo opozorjeno že v lanskem letu. Učenci, ki čakajo avtobus, se zadržujejo na igrišču in neprimerno vedejo, kar včasih pripelje tudi do izvajanja nasilja. Občasno zvonijo stanovalcem blokov in so do njih nesramni. Ker se stanovalci ne želijo izpostavljati, prijav na policijo ne vložijo. Podan je bil predlog, da bi policija na območju občasno izvajala nadzor.
  • Podano je bilo opozorilo glede varnosti dijakov, ki izstopajo na postaji na Jeprci in prihajajo tako iz škofjeloške kot tudi ljubljanske smeri. Na omenjeni cesti ni prehoda, niti pločnika ob cesti.
  • Podano je bilo vprašanje glede problematike v zvezi s proizvodnjo in prometom prepovedanih drog, kjer je bilo zabeleženih 21 primerov, in sicer na katerih krajih Občine Medvode so najpogostejše in v kakšni obliki. G. Klemen Jurjevčič je je povedal, da je iz poročila za leto 2022 razvidno, da je bilo obravnavano 21 primerov kršitve Zakona o proizvodnji in prometu v zvezi z prepovedanimi drogami. Večinoma je šlo za zasege marihuane na območjih, kjer se zadržuje mladina, kot so okolica šol, telovadnice, gostinskih lokalov itd. Na omenjenih območjih je tudi povečan nadzor policije.
  • Podan je bil predlog, da PP Medvode pogosteje izvaja nadzor hitrosti v času prometnih konic in v nočnem času, in sicer v delu ceste od Verja proti Vikrčam.
  • Podano je bilo opozorilo, da je v polhograjskem delu občine problem vožnja z motokros vozili, predvsem po planinskih in gozdnih poteh, ter prosil za nadzor policije v skladu z njihovimi zmožnostmi glede na zahtevnost terena. Vozniki teh vozil ogrožajo sprehajalce in gorske kolesarje ter uničujejo infrastrukturo gozdnih in planinskih poti.
  • Podana je bila pohvala dosedanjega dela policije na področju vzgoje mladine glede ravnanja v cestnem prometu, kar je posebej pomembno na omenjenih nevarnih odsekih.
  • Podan je bil predlog za dežurstvo PP Medvode tudi med vikendi. G. Klemen Jurjevčič je pojasnil, da se na manjših policijskih postajah stremi k ponovni vzpostavitvi dežurne službe med vikendi oziroma ponoči. Vsaj kar se tiče interventnih klicev, pa je patrulja ves čas dosegljiva na številki 113.
  • Podano je bilo vprašanje, če se na občinski oziroma državni ravni izvaja nadzor nad uporabo smernikov v okviru prometne varnosti, saj je bil opažen upad uporabe smernikov in s tem povezane zmanjšane pretočnosti prometa predvsem v križiščih.
  • Podana je bila pobuda za zagotavljanje policijskega nadzora otroškem igrišču v centru Medvod, saj se tam predvsem v toplejših mesecih zadržuje mladina, ki za seboj pušča smeti in se občasno vede neprimerno.

Predsedujoči je zaključil razpravo in v sprejem predlagal naslednji SKLEP:

Občinski svet Občine Medvode se je seznanil z Analizo varnostnih razmer na območju občine Medvode v obdobju med leti 2018 in 2022.

Prisotnih je bilo 22 članov občinskega sveta. ZA sklep je glasovalo 22 članov. Sklep je bil sprejet.

Občinski svet Občine Medvode se je seznanil z Analizo varnostnih razmer na območju občine Medvode v obdobju med leti 2018 in 2022.
Sprejet
5. Poročilo o delu Medobčinskega inšpektorata in redarstva občin Radovljica, Škofja Loka, Medvode in Naklo (MIR) za leto 2022

Uvodno obrazložitev je podal g. Tomaž Dolar, vodja skupne uprave Medobčinskega inšpektorata in redarstva občin Radovljica, Škofja Loka, Medvode in Naklo (v nadaljevanju MIR), ki je na kratko predstavil ter razložil kakšna je organizacija dela in pristojnosti MIR. Pojasnil je, da je MIR z delom pričel s 01.01.2022, ko je od Občine Medvode prevzel upravne naloge in pristojnosti občinske inšpekcije in redarstva. Na podlagi sklenjenega dogovora o medsebojnih pravicah in obveznostih je sedež MIR v Radovljici. Povedal je, da je bila v letu 2022 prisotnost občinskega redarstva novost za krajane Medvod in da so se v MIR že seznanili s posebnostmi občine Medvode in temu prilagodili načrtovanje nadaljnjega dela. Ocenjujejo, da je prisotnost MIR-a v občini Medvode dobro sprejeta. Povedal je, da so občinski redarji občane sprva seznanjali z cestno prometnimi predpisi, predvsem z predpisi glede parkiranja vozil. V primeru zaznavanja kršitev so se v prvih mesecih izdajala opozorila brez izrekanja glob. Meritev hitrosti z laserskim merilnikom hitrosti se je pričelo izvajati v mesecu marcu 2022, podal je tudi informacijo glede inšpekcijskih postopkov in nadzorov. Povedal je, da so ukrepi in postopki redarstva podrobneje prikazani tudi v priloženem gradivu ter dodal, da je redarsko službeno vozilo opremljeno tudi z defibrilatorjem za nudenje pomoči pri postopku oživljanja, poleg tega so občinski redarji usposobljeni za nudenje prve pomoči. MIR sodeluje tudi s policijo, SPV-jem Občine Medvode, civilno zaščito, gasilsko zvezo, varnostnimi službami in različnimi rediteljskimi službami ter izpostavil glavni cilj sodelovanja.

Predsedujoči je pozval člane občinskega sveta k razpravi, v kateri so sodelovali g. Stanislav Ulanec, ga. Katarina Galof, g. Ladislav Vidmar, g. Milan Šobat, ga. Marjeta Jamnik, g. Štefan Čebašek, g. Dominik Bradeško in ga. Zvonka Hočevar. Izražena so bila naslednja mnenja, vprašanja, pobude, predlogi in pohvale:

  • Podano je bilo opozorilo, da so 12.04.2023 redarji izvajali nadzor dovolilnic za zaposlene pri športni dvorani Medvode, omenjeno parkirišče pa je v širši rabi krajanov. Nasproti športne dvorane je prostor za parkiranje najemnikov vrtičkov, ki je označeno z opozorilom, da je na tem območju v času športnih prireditev prepovedano parkiranje, razen za najemnike vrtičkov. Vendar na tem območju stalno parkirajo različna vozila, ki niso v lasti najemnikov vrtičkov. G. Tomaž Dolar je pojasnil, da občinski redarji pri svojem delu ravnajo skladno z zakonom. Razlogi za nekaznovanje vozil na območju parkirišča rezerviranega za vrtičkarje so lahko različni, kot na primer morebitna neustrezno postavljena prometna signalizacija, kar MIR usklajuje na občinskih sestankih. G. Dolar je pojasnil, da se bo pozanimal o stanju na tem območju in bodo v MIR ustrezno ukrepali, če bodo ugotovljene kršitve. Odvisno od ugotovljene kršitve bodo v MIR predlagali postavitev ustrezne prometne signalizacije.
  • Podano je bilo opozorilo glede postavitve oglaševalnih tabel v Medvodah in okolici. Zanimalo ga je, zakaj so v nekaterih primerih pobude za odstranitev teh tabel uspešne in v drugih ne. G. Dolar bo preveril pogoje glede postavitve ali odstranitve oglaševalnih tabel.
  • Podano je bilo vprašanje kdo je pristojen za preverjanje delovanja parkomatov, oziroma, da sploh vsebujejo parkirne listke. G. Tomaž Dolar je pojasnil, da MIR ni pristojen za upravljanje parkomatov. Če redarji med delom opazijo, da parkomat ne dela in da ni ponujene druge možnosti plačila parkirnine, nadzora ne izvajajo. Odgovor je dopolnila ga. Tina Kobal, vodja Režijskega urada Občine Medvode. Povedala je, da s parkomatoma, ki se nahajata pri Sparu in pri Železniški postaji Medvode upravlja Režijski obrat. Povedala je, da so parkomata obnovili in da v zadnjem času niso dobili obvestila glede okvar parkomatov. Dnevno se preverja, če parkomata izdajata parkirne listke.
  • Podano je bilo vprašanje, ali je MIR pristojen za izvajanje nadzora glede obrezovanja živih mej zasebnih lastnikov, katera posegajo v javno infrastrukturo in povzročajo nepreglednost v javnem prometu in za nadzor iztekanja meteornih vod. Dodal je, da imajo nekateri občani meteorne vode s streh speljane na občinsko cesto, kar je nevarno za javni promet predvsem v zimskem času. G. Tomaž Dolar je pojasnil, da je največ inšpekcijskih zadev povezanih z obrezom oziroma urejanjem vegetacije. Veliko je tudi izdajanja opozoril na tem področju. Povedal je, da urejanje vegetacije in odvodnjavanje na cesto MIR sproti obravnava ter pozval vse občane naj pošljejo prijave o morebitnih kršitvah na njihov urad. Obrazec za prijavo se nahaja na spletnih straneh vseh štirih občin.
  • Podan je bil predlog, da je parkiranje na parkirišču pred Športno dvorano Medvode med tednom dovoljeno vsem uporabnikom, uporaba parkirišča omejena zgolj na imetnike dovolilnic pa bi veljala le med vikendom oz. za čas športnih prireditev. Enaka ureditev je bila predlagana za parkirišče, namenjeno najemnikom vrtičkov. G. Tomaž Dolar je poudaril, da občinski redarji izvajajo nadzor v skladu s prometno signalizacijo. MIR se bo o tem predlogu posvetoval z občinsko upravo in Javnim zavodom Sotočje.
  • Opozorjeno je bilo na, po mnenju občinske svetnice, arogantno obnašanje občinskega redarja do kršiteljev prometnih predpisov, ki so, zaradi zasedenosti parkirišča pred Zdravstvenim domom, parkirali ob pločniku. G. Tomaž Dolar je obljubil, da se bo o redarjevem odnosu do krajanov v konkretnem primeru pozanimal ter poudaril, da morajo redarji v skladu z zakonodajo v vseh primerih kršitev postopati enako in enakopravno obravnavati vse kršitelje.
  • Dodano je bilo, da delo redarja zahteva tudi določeno mero razumevanja do soljudi, predvsem na območjih, kjer se zadržujejo ranljive skupine ljudi, kot je to na primer tudi Zdravstveni dom. Kljub upoštevanju zakonskih določb je za izvajanje dela redarjev ključno upoštevanje okoliščin posameznega primera.
  • Podan je bil predlog, da glede obreza vegetacije MIR dosledneje spremlja dejansko stanje in se ne izvaja nadzor samo na podlagi prijav krajanov. Hkrati je bil podan predlog, da bi se globe izdale samo v primeru neupoštevanja predhodnega opozorila. G. Tomaž Dolar je pojasnil, da glede obreza vegetacije MIR že izvaja oglede dejanskega stanja, vendar so zanje koristne tudi prijave krajanov, preko katerih izvedo za morebitne kršitve. Poudaril je, da so prijave povsem anonimne in, da se v primeru ugotovljene kršitve izda kršiteljem vedno najprej opozorilo. Namen izvajanja inšpekcijskega nadzora je vedno najprej ureditev stanja in ne izdajanje globe. V večini primerov, kjer je inšpektor MIR izvajali nadzor so kršitelji uredili stanje v predvidenem roku.
  • Podano je bilo vprašanje, ali je MIR pristojen za izvajanje nadzora glede doslednega pobiranja iztrebkov sprehajalcev psov. G. Tomaž Dolar je odgovoril, da bodo pobudo skladno z občinskim odlokom glede tega vprašanja vključili v svoje naloge v prihodnosti.
  • Podana je bila pohvala MIR za učinkovit nadzor odreza zelenih mej.
  • Podan je bil predlog, da bi na parkirnih mestih na območjih, kjer se zadržujejo ranljive skupine ljudi, npr. pred ZD Medvode, redarji spremljali časovno omejitev parkiranja vozil. Predlagano je bilo, da se parkiranje na tem mestu omeji na do dve uri. K učinkovitemu delu redarjev pa veliko pripomorejo tudi krajani z označevanjem časa kdaj so vozilo pustili na določenem parkirišču.
  • Posredovano je bilo vprašanje lastnika parkirišč na območju trgovskega centra Spar, in sicer kakšne so njegove pravice, če nekdo neupravičeno parkira na njegovem parkirišču, ki je v zasebni lasti, ki je kot tako tudi označeno. G. Tomaž Dolar je pojasnil, da ima MIR pooblastila za nadzor na javnih parkiriščih, vendar pa tudi na parkiriščih v zasebni lastni veljajo cestno prometna pravila. MIR na teh mestih ne izvaja nadzora samoiniciativno, temveč le na pobudo lastnika parkirnega prostora.

Predsedujoči je dodal, da je iz Poročila o delu SOU MIR razvidno, da Občina Medvode ne polni proračuna iz naslova izrekanja kazni, saj je občina v lanskem letu pri cca 1.000 izrečenih ukrepih inšpekcijskega nadzora, zbrala le 20.000 EUR, kar ne rešuje občinskega proračuna. Iz tega je razvidno, da občina vzdržuje minimalen nivo reda na krajanom prijazen način.

Predsedujoči je zaključil razpravo in v sprejem predlagal naslednji SKLEP:

Občinski svet Občine Medvode se je seznanil s Poročilom o delu SOU MIR (skupne občinske uprave Medobčinskega inšpektorata in redarstva) občin Radovljica, Škofja Loka, Medvode in Naklo za Občino Medvode za leto 2022.

Prisotnih je bilo 22 članov občinskega sveta. ZA sklep je glasovalo 22 članov. Sklep je bil sprejet.

Občinski svet Občine Medvode se je seznanil s Poročilom o delu SOU MIR (skupne občinske uprave Medobčinskega inšpektorata in redarstva) občin Radovljica, Škofja Loka, Medvode in Naklo za Občino Medvode za leto 2022.
Sprejet
6. Poročilo o izvajanju gospodarske javne službe (GJS) za leto 2022

Uvodno obrazložitev je podala ga. Boža Vidmar, vodja vzdrževanja pri podjetju HNG d.o.o. Pojasnila je, da koncesionar s svojimi partnerji opravlja gospodarsko javno službo vzdrževanje občinskih cest in prometne signalizacije ter prometne opreme v Občini Medvode. Podrobneje je predstavila priloženo Poročilo ter dodala, da podjetje HNG d.o.o. največ sredstev porabi za vzdrževanje makadamskih cest, s tem, da se skupaj z občino trudijo, da se vsako leto asfalitra vsaj nekaj kilometrov teh cest, kar pripomore k nižjim stroškom vzdrževanja cest v prihodnosti. Svetnikom je predstavila tudi nov program e-ceste.
Dodala je, da podjetje HNG d.o.o. dobro sodeluje tudi z Javnim zavodom Sotočje Medvode, turističnimi in gasilskimi društvi; v letu 2022 je podjetje sponzoriralo 5.000 EUR za postavitve zapor.

To točko je obravnaval Odbor za komunalne dejavnosti. Predsednik odbora g. Stanislav Ulanec je povedal, da se je Odbor za komunalne dejavnosti seznanil z vsebino Poročila o poslovanju in izvajanju GJS za preteklo leto 2022, koncesionarja HNG, Hidrotehnika, nizke in komunalne gradnje d.o.o. S strani odbora so bila ga. Boži Vidmar posredovana nekatera priporočila, za katera upa, da bodo posredovana pristojnim osebam.

Predsedujoči je pozval člane občinskega sveta k razpravi, v kateri so sodelovali ga. Mojca Murnik, g. Ladislav Vidmar in g. Mirko Javeršek. Izražena so bila naslednja mnenja, vprašanja, pobude, predlogi in pohvale:

  • Podana je bila pobuda, da občina v okviru pospešenega posodabljanja informacijske podpore še naprej krepi sodelovanje s koncesionarjem ter pobuda, da se preglednice priložene Poročilu, članom občinskega sveta pošljejo tudi po elektronski pošti.
  • Izražena je bila pobuda, da so krajani, predvsem v odročnejših delih, v zimskih mesecih strpni in lahko tudi sami vsaj delno pripomorejo k čiščenju ceste oziroma pločnika, predvsem do lastnih bivališč, saj podjetje HNG d.o.o. ne zmore zagotoviti izvajanja zimske službe povsod naenkrat. Hkrati so bili občani in podjetje HNG d.o.o. pozvani, da se po najboljših močeh potrudijo pri vzdrževanju cest. Izpostavljeno je bilo, da imajo tudi krajevne skupnosti pomemben vpliv na letno in zimsko vzdrževanje cest s pravočasnim obveščanjem občine oz. koncesionarja.
  • Podana je bila pohvala, da se teži k čim obsežnejšemu asfaltiranju cest, saj bodo za občino asfaltirane ceste cenejše za vzdrževanje. Predsedujoči je dodal, da tudi mesečne analize občine kažejo, da se investicija asfaltiranja ceste povrne zgolj nekaj letih. Razveselilo ga je dejstvo, da so v poročilu zajeti, po mnenju občine, najbolj akutni odseki, ki jih je potrebno urediti in, da je veliko teh odsekov že omenjenih v proračunih za leto 2023 in 2024. Povedal je, da je potrebno urediti odsek od Ladje do Papirnice, ki bo urejena v sklopu izgradnje kanalizacije, v Žlebeh gradbeni odbor dela na projektu izgradnje ceste od Maleška proti Petaču. Občinska uprava je od sprejema prejšnjega proračuna že objavila tri razpise za asfaltiranje cest v polhograjcih, pripravljajo pa se že novi segmenti glede tega vprašanja.

Predsedujoči je zaključil razpravo in v sprejem predlagal naslednji SKLEP:

Občinski svet Občine Medvode se je seznanil z vsebino Poročila o poslovanju in izvajanju gospodarske javne službe za preteklo leto 2022, koncesionarja HNG, Hidrotehnika, nizke in komunalne gradnje d.o.o.

Prisotnih je bilo 22 članov občinskega sveta. ZA sklep je glasovalo 22 članov. Sklep je bil sprejet.

Občinski svet Občine Medvode se je seznanil z vsebino Poročila o poslovanju in izvajanju gospodarske javne službe za preteklo leto 2022, koncesionarja HNG, Hidrotehnika, nizke in komunalne gradnje d.o.o.
Sprejet
7.a. Predlog Zaključnega računa proračuna Občine Medvode za leto 2022

Uvodno obrazložitev je podala ga. Sanja Malej, vodja Oddelka za proračun, finance in gospodarstvo, ki je povedala, da je obveznost občine ob koncu proračunskega leta pripraviti zaključni račun proračuna, ki predstavlja prikaz predvidenih in realiziranih prihodkov in odhodkov v proračunskem letu. Pri pripravi zaključnega računa se upošteva Zakon o javnih financah, Zakon o računovodstvu in Zakon o fiskalnem pravilu ter podzakonske predpise. Povedala je, da poročilo občinskim svetnikom zajema tudi poročilo režijskega obrata in kadrovski načrt. Lanski proračun je bil izvršen na podlagi Odloka o proračunu Občine Medvode za leto 2022, ki je bil sprejet marca 2021, februarja 2022 je bil sprejet prvi odlok o rebalansu proračuna ter oktobra istega leta drugi odlok o rebalansu proračuna. Župan je v skladu z zakonom in odlokom med letom razporejal proračunska sredstva po priloženih dokazilih. Realizacija skupnih prihodkov je bila dosežena v višini 18.244.058 EUR ali dobrih 90% predvidenih prihodkov. Odhodki so bili realizirani v višini 19.808.011 EUR, kar predstavlja 83% predvidenih odhodkov. Odhodki v lanskem letu so bili za 34% višji kot v letu 2021, vendar so se nekateri projekti prenesli tudi v lansko in letošnje leto. Pri vprašanju realizacije odhodkov je pomembno poudariti, da investicije predstavljajo 47% odhodkov proračuna. Večina investicij je bila v letu 2022 zaključena, tudi večje investicije kot je izgradnja komunalne infrastrukture, sanacija meteorne kanalizacije Pirniče, cesta Smlednik – Nova Dragočajna, cesta Seničica – Malenšek - Cvajnar, sanacija plazu Studenčice, cesta Trnovec – Selnica – Golo Brdo, sanacija brvi v Mednem, stanovanje v Ulici k studencu, nogometno igrišče Medvode, rekonstrukcija OŠ Simona Jenka ter vrtec Medvode – prizidek Smlednik. V računu financiranja odplačujemo glavnice petih kreditov, in sicer je v lanskem letu Občina Medvode odplačala 636.352 EUR dolga. Občina ima tudi brezobrestna povratna sredstva Ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo. Stanje dolga v Občini Medvode na dan, 31.12.2022 znaša 3.743.132 EUR. V obrazložitvi posebnega dela so pojasnjene obrazložitve proračunskih postavk, poslovna poročila krajevnih skupnosti, poročilo o porabi sredstev splošne proračunske rezervacije in poročilo o porabi sredstev proračunskih rezerv v letu 2022.

To točko je obravnavala tudi Statutarno pravna komisija. Predsednica komisije ga. Zvonka Hočevar je povedala, da je komisija predlog Zaključnega računa proračuna Občine Medvode za leto 2022 obravnavala s pravnega vidika, pri čemer je ugotovila, da je skladen z veljavno zakonodajo.

To točko je obravnaval tudi Odbor za družbene dejavnosti. Predsednica odbora ga. Katarina Galof je povedala, da je odbor obravnaval predlog Zaključnega računa proračuna Občine Medvode za leto 2022 ter predlaga občinskemu svetu, da ga obravnava in sprejme.

To točko je obravnaval tudi Odbor za komunalne dejavnosti. Predsednik odbora g. Stanislav Ulanec je občinski upravi podal pohvala za pripravo tako obsežnega gradiva in povedal, da je odbor obravnaval predlog Zaključnega računa proračuna Občine Medvode za leto 2022 ter predlaga občinskemu svetu, da ga obravnava in sprejme.

Predsedujoči je pozval člane občinskega sveta k razpravi, v kateri so sodelovali ga. Zvonka Hočevar, ga. Katarina Galof, g. Mirko Javeršek in g. Dragan Djukić. Izražena so bila naslednja mnenja, vprašanja, pobude, predlogi in pohvale:

  • Podana je bila pohvala občinski upravi za izjemno dobro pripravljen predlog Zaključnega računa proračuna Občine Medvode za leto 2022. Hkrati je bilo poudarjeno, da je občina v letu 2022 realizirala prihodke v višini 90%, kar pomeni, da so bili prihodki natančno načrtovani. Odhodki so bili realizirani v višini 83%. Na področju investicij je bilo realiziranih 47% investicij, kar je v primerjavi z ostalimi občinami zelo veliko. Predlog Zaključnega računa proračuna Občine Medvode za leto 2022 je pokazatelj kako smo izvajali proračun v letu 2022.
  • Podano je bilo mnenje, da Občina Medvode veliko finančnih sredstev vlaga v zdravstvo, predvsem na področje preventive. Poudarjeno je bilo, da imajo Medvode na področju preventive in zdravstvene vzgoje akcijske skupine, in sicer šolo za starše ter mladinske delavnice, pri čemer pa je bilo izraženo obžalovanje, da se tako malo staršev in otrok udeležuje teh delavnic, saj se ravno na področju preventive v zdravstvu lahko prepreči marsikatere težave. V sodelovanju z mladinskimi delavnicami, šolo za starše in policijsko postajo se na področju vzgoje in preventive lahko marsikaj doseže.
  • Izražena je bila pohvala glede velikega vlaganja občine v nakupe aparatov za oživljanje.
  • Podana je bila pohvala glede dobro predstavljene aktivne politike zaposlovanja znotraj javnih del v več javnih zavodih.
  • Podana je bila pohvala ZD Medvode, da so se odločili za uporabo kvalitetnejših oblog za rane. Predsedujoči je povedal, da je bilo lani na to temo veliko vprašanj s strani nadzornega odbora, kateremu so bili obrazloženi razlogi, zakaj je koristno finančno sodelovanje Občine Medvode na področju zdravstva.

G. Dragan Djukić je opozoril na problem na vrtini Studenčice, kjer se kaže napaka na analizatorju klora že več kot dva meseca in pol. Na tej vrtini se je okvarila čistilna naprava, kar se je pokazalo z razlitjem pene zaradi klora. Poudaril je, da kljub trditvam, da je količina klora v vodi ustrezna, nihče ne pojasni zakaj prihaja do omenjenih napak v delovanju naprave. Dal je pobudo, da bi čistilno napravo pregledali oziroma zamenjali neustrezno delujoče dele. Povedal je, da je v okviru pobud in vprašanj občinskih svetnikov dobil odgovor s strani VO-KE glede predloga UV filtriranja vode na izviru, v katerem so mu pojasnili, da bodo pri izgradnji nove vodarne pod Svetjem uporabili tudi UV filtriranje na izviru. Vendar predlagani ukrep ne bo v celoti zadostoval za vzdrževanje ustrezne kakovosti vode, zato se bo voda še naprej klorirala, a v manjšem obsegu. G. Dragan Djukić je opozoril, da zaradi napak na čistilni napravi ne vemo zagotovo, ali je količina klora v vodi zares ustrezna.

Predsedujoči je povedal, da pobuda g. Djukića sodi pod točko Pobude in vprašanja, ki je zadnja točka dnevnega reda seje Občinskega sveta.

Predsedujoči je zaključil razpravo in v sprejem predlagal naslednji SKLEP:

Občinski svet Občine Medvode sprejema predlog Zaključnega računa proračuna Občine Medvode za leto 2022.

Prisotnih je bilo 22 članov občinskega sveta. ZA sklep je glasovalo 22 članov. Sklep je bil sprejet.

Občinski svet Občine Medvode sprejema predlog Zaključnega računa proračuna Občine Medvode za leto 2022.
Sprejet
7.b. Poročilo o realizaciji Načrta ravnanja s stvarnim premoženjem Občine Medvode za leto 2022

Uvodno obrazložitev je podala ga. Sonja Rifel, vodja Oddelka za splošne, premoženjsko pravne in družbene zadeve, ki je povedala, da je Poročilo o realizaciji načrta ravnanja s stvarnim premoženjem Občine Medvode za leto 2022 eno izmed poročil, ki jih je potrebno predložiti občinskemu svetu pri obravnavi predloga Zaključnega računa proračuna Občine Medvode za leto 2022, za kar najdemo pravno podlago v 28. členu Zakona o stvarnem premoženju države in samoupravnih lokalnih skupnosti, ki določa, da je župan, ki je odgovoren za izvrševanje proračuna občine dolžan občinskemu svetu v tekočem letu predložiti poročilo o realizaciji načrta ravnanja s stvarnim premoženjem občine za preteklo leto. Povedala je, da je v prilogi gradiva priloženo Poročilo o realizaciji načrta ravnanja s stvarnim premoženjem Občine Medvode za leto 2022, v katerem so zajeti realizirani pravni posli ravnanja z nepremičnim premoženjem občine, ki so predstavljeni v dveh tabelah, in sicer ločeno glede na vrsto pravnega posla. Realizirani pravni posli pridobivanja nepremičnin so prikazani v prilogi 1, realizirani pravni posli prodaje nepremičnin pa so prikazani v prilogi 2. Iz tabel je razvidno, da je občina v letu 2022 uspela realizirati 67 pravnih poslov v zvezi s pridobivanjem zemljišč in 18 pravnih poslov prodaje oz. zamenjave zemljišč.

Predsedujoči je poudaril, da je bil Občinski svet z večjimi nakupi zemljišč v lanskem letu seznanjen. Največja pravna posla sta bila pogodba s podjetjem Donit Tesnit d.o.o. glede urejanja soglasij na strani Medvod in Pirnič ter nakup kmetijskih zemljišč v Preski, ki so bila uvrščena v načrt pridobivanja nepremičnega premoženja.

Predsedujoči je pozval člane občinskega sveta k razpravi. Razprave pri tej točki ni bilo.

Predsedujoči je v sprejem predlagal naslednji SKLEP:

Občinski svet Občine Medvode se je seznanil s Poročilom o realizaciji Načrta ravnanja s stvarnim premoženjem Občine Medvode za obdobje od 01.01.2022 do 31.12.2022.

Prisotnih je bilo 22 članov občinskega sveta. ZA sklep je glasovalo 22 članov. Sklep je bil sprejet.

Občinski svet Občine Medvode se je seznanil s Poročilom o realizaciji Načrta ravnanja s stvarnim premoženjem Občine Medvode za obdobje od 01.01.2022 do 31.12.2022.
Sprejet
7.c. Poročilo o izvajanju letnega programa športa v Občini Medvode za leto 2022

Uvodno obrazložitev je podala ga. Teja Zajec iz Oddelka za splošne, premoženjsko pravne in družbene zadeve, ki je povedala, da Poročilo o izvajanju letnega programa športa v Občini Medvode za leto 2022 obsega poročilo o izvedbi javnega razpisa za izbiro in sofinanciranje izvajanja letnega programa športa v Občini Medvode v letu 2022, poročilo o programih in projektih, ki jih je v imenu občine in na osnovi obveznosti ustanovitelja v letu 2022 izvedel Javni zavod Sotočje Medvode, poročilo o izgradnji in vzdrževanju športne infrastrukture na območju občine Medvode v letu 2022 in pregled izpolnjenih ciljev in smernic določenih s Strategijo razvoja športa v Občini Medvode za obdobje 2021 – 2024 ter vse podrobno predstavila.

To točko je obravnaval tudi Odbor za družbene dejavnosti. Predsednica odbora ga. Katarina Galof je povedala, da se je odbor seznanil z Poročilom o izvajanju letnega programa športa v Občini Medvode za leto 2022.

Predsedujoči je pozval člane občinskega sveta k razpravi, v kateri so sodelovali g. Milan Šobat, g. Dragan Djukić, g. Dominik Bradeško in g. Ladislav Vidmar. Izražena so bila naslednja mnenja, vprašanja, pobude, predlogi in pohvale:

  • Podano je bilo vprašanje kateri strateški cilji so prednostni pri izvajanju programa športa, saj za v strategiji določenega cilja postavitve športnega parka ni podatkov o izvajanju projekta. Postavljeno je bilo vprašanje kako omenjeni projekt napreduje. Ga. Katja Gomboši Telban je odgovorila, da je športni park umeščen v načrt razvojnih programov. Tudi v letošnjem proračunu, ki je bil sprejet na prejšnji seji so zagotovljena sredstva za prvi del postavitve parka, in sicer ureditev teniških igrišč. Za realizacijo celotnega projekta pa občina potrebuje tudi zemljišča, ki so zaenkrat še v zasebni lasti. Glede na to, da so sredstva omejena in da občino v naslednjih nekaj letih čaka tudi več velikih investicij, kot sta na primer gradnja Osnovne šole Preska in prizidka Zdravstvenega doma Medvode, vseh projektov občina ne more realizirati v enem proračunskem letu.
  • Podano je bilo mnenje, da si športniki v Občini Medvode želijo v okviru športnega parka olimpijski bazen, ki bi bil za občino pridobitev, saj bi se tam izvajale mednarodne tekme, kar bi občini tudi finančno koristilo. Predsedujoči je obrazložil, da je osnovna konfiguracija terena tega področja je omejena in komaj dopušča umestitev stadiona z nogometnim igriščem in šestimi atletskimi progami. Poudaril je, da je primarno potrebno zagotoviti električno napeljavo za bodoči športni park, kar bo že samo po sebi velik projekt. Predsedujoči je predlagal sestanek tudi s pobudniki projekta olimpijskega bazena na katerem bi se lahko uskladili glede umestitve bazena v prostor in zamenjavi s katerim od predvidenih projektov. Predsedujoči je hkrati pojasnil, da je v tem primeru problem tudi prostor, saj se gradnja predvideva na področju, ki je omejeno z naravno in grajeno infrastrukturo.
  • Ponujena je bila pomoč pri pogajanju z lastniki zemljišč, na katerih je predvidena gradnja športnega parka.
  • Podana je bila pohvala zaposlenim pri občinski upravi, ki so sodelovali pri izdelavi poročila.
  • Podana je bila pobuda, da bi se pri nadaljnjih poročilih dodali datumi izvedenih dogodkov, prireditev in tekmovanj.
  • Primerjana je bila potencialna gradnja olimpijskega bazena v Medvodah s potencialno gradnjo skakalnice za olimpijske igre v Žlebeh ter nakazano, da velikost in lega občine nista primerna za omenjena projekta.
  • Izraženo je bilo mnenje, da je gradnja bazena izvedljiva na delu, kjer je predvidena gradnja hotela, in sicer na področju bodoče športne dvorane; z ustreznim načrtovanjem bi bila izvedljiva gradnja vseh predlaganih objektov.

Predsedujoči je zaključil razpravo in v sprejem predlagal naslednji SKLEP:

Občinski svet Občine Medvode se je seznanil s Poročilom o izvajanju letnega programa športa v Občini Medvode za leto 2022.

Prisotnih je bilo 22 članov občinskega sveta. ZA sklep je glasovalo 22 članov. Sklep je bil sprejet.

Seja se je nadaljevala po 15 minutni prekinitvi ob 18.55 uri.

Občinski svet Občine Medvode se je seznanil s Poročilom o izvajanju letnega programa športa v Občini Medvode za leto 2022.
Sprejet