14. seja Občinskega sveta Občine Medvode

Občinski svet Občine Medvode

18. 12. 2024

Zapisnik

Pred prvo točko dnevnega reda

Prisotni člani sveta: Dominik Bradeško, Štefan Čebašek, Luka Čukajne, Dragan Djukić, Zvonka Hočevar, Ines Iskra, Marjeta Jamnik, Mirko Javeršek, Anže Jenko, Uroš Medar, Leon Merjasec, Mojca Murnik, Ivo Rep, Jožefa Rotovnik Jaklič, Saša Rožič, Milan Šobat, Alojzij Teršan, Matejko Trampuš, Danica Tršan, Stanislav Ulanec in Ladislav Vidmar.

Ostali prisotni: župan Nejc Smole, Anita Mežek, Katja Gomboši Telban, Mateja Kovač Dragar, Matej Osolnik, Marko Košir, Teja Zajec, Karina Škerl in Ankica J. Kožar iz občinske uprave ter povabljeni mediji.

Začetek seje je bil ob 16.30.

Sejo je vodil župan, g. Nejc Smole.

Predsedujoči je povedal, da se seja snema v skladu s 63. členom Poslovnika Občinskega sveta Občine Medvode.

Od 23 članov občinskega sveta je bilo na seji prisotnih 19 članov. Predsedujoči je ugotovil, da je seja sklepčna.

1. Potrditev dnevnega reda

Predsedujoči je predlagal, da se v skladu s 86. členom Poslovnika Občinskega sveta Občine Medvode, 8. točka dnevnega reda »Osnutek Odloka o spremembi in dopolnitvi Odloka o javno-zasebnem partnerstvu za izvedbo projekta pogodbenega zagotavljanja prihrankov rabe energije z namenom energetske sanacije javnih objektov v lasti Občine Medvode« obravnava in sprejme po skrajšanem postopku. Povedal je, da se slednje predlaga, ker gre za manj zahtevno dopolnitev odloka, in sicer se dodajajo objekti v lasti krajevnih skupnosti ter da sta Odlok obravnavala Statutarno pravna komisija in Odbor za urejanje prostora in ekologijo, kjer vsebinskih pripomb na vsebino odloka ni bilo. Prav tako se je na Statutarno pravni komisiji med razpravo pojavil predlog, da se odlok zaradi narave dopolnitve sprejme po hitrem, oziroma po skrajšanem postopku. Predsedujoči je pozval člane občinskega sveta k razpravi. Razprave pri tej točki ni bilo.

Predsedujoči je v sprejem predlagal naslednji SKLEP 1:

Občinski svet Občine Medvode sprejema predlog, da se Osnutek Odloka o spremembi in dopolnitvi Odloka o javno-zasebnem partnerstvu za izvedbo projekta pogodbenega zagotavljanja prihrankov rabe energije z namenom energetske sanacije javnih objektov v lasti Občine Medvode v skladu s 86. členom Poslovnika Občinskega sveta Občine Medvode obravnava po skrajšanem postopku. Prisotnih je bilo 19 članov občinskega sveta. ZA sklep je glasovalo 19 članov. Sklep je bil sprejet.

Predsedujoči je pozval člane občinskega sveta k razpravi o predlogu dnevnega reda. Razprave pri tej točki ni bilo.

Predsedujoči je v potrditev predlagal naslednji

DNEVNI RED:

  1. Potrditev dnevnega reda
  2. Predlog zapisnika 13. seje občinskega sveta
  3. Poročilo o realizaciji sklepov 13. seje občinskega sveta
  4. a. Predlog Odloka o proračunu Občine Medvode za leto 2025 b. Predlog Odloka o proračunu Občine Medvode za leto 2026
  5. a. Predlog Načrta ravnanja s stvarnim premoženjem Občine Medvode za leto 2025 b. Predlog Načrta ravnanja s stvarnim premoženjem Občine Medvode za leto 2026
  6. Predlog Letnega programa športa v Občini Medvode za leto 2025
  7. Osnutek Odloka o spremembah in dopolnitvah Odloka o krajevnih in vaških skupnostih v občini Medvode
  8. Osnutek Odloka o spremembi in dopolnitvi Odloka o javno-zasebnem partnerstvu za izvedbo projekta pogodbenega zagotavljanja prihrankov rabe energije z namenom energetske sanacije javnih objektov v lasti Občine Medvode – skrajšani postopek
  9. Pobude in vprašanja članov občinskega sveta

Prisotnih je bilo 21 članov občinskega sveta. ZA dnevni red je glasovalo 21 članov. Dnevni red je bil sprejet.

Občinski svet Občine Medvode sprejme predlagani dnevni red.
Sprejet
1.a. Predlog, da se 8. točka dnevnega reda obravnava po skrajšanem postopku
Občinski svet Občine Medvode sprejema predlog, da se Osnutek Odloka o spremembi in dopolnitvi Odloka o javno-zasebnem partnerstvu za izvedbo projekta pogodbenega zagotavljanja prihrankov rabe energije z namenom energetske sanacije javnih objektov v lasti Občine Medvode v skladu s 86. členom Poslovnika Občinskega sveta Občine Medvode obravnava po skrajšanem postopku.
Sprejet
2. Predlog zapisnika 13. seje občinskega sveta

Predsedujoči je pozval člane občinskega sveta k razpravi. Razprave pri tej točki dnevnega reda ni bilo.

Predsedujoči je v sprejem predlagal naslednji SKLEP 2: Občinski svet Občine Medvode sprejema zapisnik 13. seje občinskega sveta.

Prisotnih je bilo 21 članov občinskega sveta. ZA sklep je glasovalo 21 članov. Sklep je bil sprejet.

Občinski svet Občine Medvode sprejema zapisnik 13. seje občinskega sveta.
Sprejet
3. Poročilo o realizaciji sklepov 13. seje občinskega sveta

Predsedujoči je povedal, da sta bila odlok in sklep v vmesnem času že objavljena v Uradnem listu RS, in sicer v Uradnem listu RS, št. 106/2024 z dne 13. 12. 2024 ter pozval člane občinskega sveta k razpravi. Razprave pri tej točki dnevnega reda ni bilo.

Predsedujoči je v sprejem predlagal naslednji SKLEP 3: Občinski svet Občine Medvode se je seznanil s Poročilom o realizaciji sklepov 13. seje občinskega sveta.

Prisotnih je bilo 21 članov občinskega sveta. ZA sklep je glasovalo 21 članov. Sklep je bil sprejet.

4. Predloga odlokov proračunov za leti 2025 in 2026

Uvodno obrazložitev za obe proračunski leti je podala ga. Katja Gomboši Telban, iz Oddelka za proračun, finance in gospodarstvo. Povedala je, da sta bila osnutka Odloka o proračunu Občine Medvode za leti 2025 in 2026 obravnavana na 13. seji občinskega sveta, dne 20. 11. 2024, prav tako sta bila obravnavana na vseh odborih in komisijah. Podane so bile tri pripombe in do njih se je predlagatelj tudi opredelil. Dodatno je pojasnila, da je zaradi prejete pobude Krajevne skupnosti Katarina, prišlo do zamenjave dveh investicij, in sicer se je rekonstrukcija lokalne ceste Topol-Toško čelo iz leta 2026 prestavila v leto 2025, rekonstrukcija ceste Preska-Tehovec-Suše pa se iz leta 2025 prestavila v leto 2026. Primanjkljaj oz. presežek se bo pokrival iz sredstev parkirišča Topol pri Medvodah, kar je usklajeno s krajevno skupnostjo. Pojasnila je, da je prav tako prišlo do spremembe pri Krajevni skupnosti Pirniče, kjer je bilo ugotovljeno, da nekateri projekti do konca leta ne bodo izvedeni in je posledično prišlo do višjega prenosa sredstev, kar je dodatno razložila. V nadaljevanju je omenila tudi najavo zadolževanja s strani Komunale Kranj, ki bo obravnavana na eni od prihodnjih sej občinskega sveta ter povedala, da sta predloga proračuna za leti 2025 in 2026 usklajena in uravnotežena.

To točko je obravnavala tudi Statutarno pravna komisija. Predsednica komisije, ga. Zvonka Hočevar je povedala, da je komisija obravnavala predloga Odloka o proračunu Občine Medvode za leto 2025 in 2026 in ugotavlja, da sta oba proračuna uravnotežena, v skladu z veljavno zakonodajo ter predlaga Občinskemu svetu Občine Medvode, da ju obravnava in sprejme. Predsedujoči je dodal, da se na področju kmetijstva, vezano na investicije oz. vzdrževanje v gozdne vlake namenja še 78.000 evrov letno ter izrazil upanje, da so lastniki gozdov s tem seznanjeni. Predsedujoči je pozval člane občinskega sveta k razpravi. V razpravi so sodelovali g. Ladislav Vidmar, g. Štefan Čebašek in g. Dragan Djukić.

Izražena so bila naslednja mnenja, vprašanja, pobude, predlogi in pohvale:

  • G. Ladislav Vidmar je povedal, da se strinja s spremembo na kmetijski postavki in izrazil željo, da bodo v Kmetijski zadrugi Medvode čez dve leti na voljo dodatni proizvodi tudi drugih medvoških ponudnikov, poleg že obstoječih. Dodal je, da se bo na ta način širilo zavedanje o zdravi in domači hrani tudi med širše porabnike.
  • G. Štefan Čebašek je podal zahvalo pripravljavcu, da je pripombo glede kmetijske postavke upošteval in da je povečanje ponudnikov v Kmetijski zadrugi Medvode tudi namen dviga sredstev na tej postavki. S tem, ko se bodo privabili kmetovalci v proces dopolnilnih dejavnosti, bo to pomenilo lastno samooskrbo in bolj pestro ter bogato ponudbo v trgovinah, na tržnicah ter tudi v javni zavodih. Povedal je, da je Občina Medvode inovativna in na prvem mestu na tem področju ter izrazil željo za pomoč pri ozaveščanju ostalih županov glede pomena procesa, ki omogoča samooskrbo in preskrbo tudi v težjih časih.
  • G. Dragan Djukić je povedal, da se strinja s pripravljenima predlogoma proračuna za leti 2025 in 2026 ter s povišanjem sredstev na kmetijski postavki. Dodal je, da se je že v preteklosti poskušalo dvigniti kmetijsko postavko na višino 1% proračuna, vendar je ostalo zgolj pri željah. Podal je spodbudo za nakupovanje domače, zdrave hrane.

Predsedujoči je pojasnil, da se v proračunu na programski postavki kmetijstva namenja 1,2 milijona evrov, saj je vključena tudi komasacija, pri čemer je samo na neposrednih transferjih po novem predlogu vključujoč postavko Lokalno je zdravo in dodaten LAS projekt, skupaj 138.000 evrov. Menil je, da se s tem zasledujejo tudi boljši cilji, spodbuja se predelava in nadgradnja in ne samo subvencioniranje nakupa osnovnih sredstev.

Predsedujoči je v sprejem predlagal naslednja SKLEPA:

SKLEP 4: Občinski svet Občine Medvode sprejema predlog Odloka o proračunu Občine Medvode za leto 2025. Prisotnih je bilo 21 članov občinskega sveta. ZA sklep je glasovalo 21 članov. Sklep je bil sprejet.

SKLEP 5: Občinski svet Občine Medvode sprejema predlog Odloka o proračunu Občine Medvode za leto 2026. Prisotnih je bilo 21 članov občinskega sveta. ZA sklep je glasovalo 21 članov. Sklep je bil sprejet.

Predsedujoči je podal zahvalo za sprejem najtežjih proračunov v zgodovini Občine Medvode ter izrazil željo, da se bosta v največji možni meri tudi realizirala.

Občinski svet Občine Medvode sprejema predlog Odloka o proračunu Občine Medvode za leto 2025.
Sprejet
Občinski svet Občine Medvode sprejema predlog Odloka o proračunu Občine Medvode za leto 2026.
Sprejet
5. Predloga Načrta ravnanja s stvarnim premoženjem Občine Medvode za leti 2025 in 2026

Uvodno obrazložitev za obe podtočki je podala ga. Teja Zajec, iz Oddelka za splošne, premoženjsko pravne in družbene zadeve, ki je povedala, da je del odloka o proračunu lokalne skupnosti tudi Načrt ravnanja s stvarnim premoženjem lokalne skupnosti, ki se po Zakonu o stvarnem premoženju države in samoupravnih lokalnih skupnosti obravnava ločeno. Načrt ravnanja sprejme občinski svet na predlog župana, po Odloku o proračunu Občine Medvode za leti 2025 in 2026 pa načrt ravnanja za nepremičnine v ocenjeni vrednosti nad 50.000 evrov sprejme občinski svet, pod to vrednostjo pa župan. Povedala je, da sta v načrt nakupa nepremičnega premoženja za leto 2025 vključeni dve nepremičnini, in sicer nepremičnina na območju Nordijskega centra Bonovec ter obcestni pas med Gorenjsko cesto in lokalno cesto ob Mercator centru ter oboje pojasnila. Prav tako je povedala, da so v načrt prodaje nepremičnega premoženja za leto 2025 vključene nepremičnine na območju industrijske cone Vaše in industrijske cone Jeprca. Dodala je, da se v letu 2025 ponovno predvideva zbiranje ponudb za prodajo nepremičnine na območju Preške ceste 23, 25, 27 in 29 ter da v letu 2025 nakup nepremičnega premoženja v vrednosti nad 50.000 evrov ni predvideno, so pa v načrt za prodajo nepremičnega premoženja za leto 2026 vključene nepremičnine na območju ob Barletovi cesti.

To točko je obravnavala tudi Statutarno pravna komisija. Predsednica komisije, ga. Zvonka Hočevar je povedala, da je komisija obravnavala predloga Načrta ravnanja s stvarnim premoženjem Občine Medvode za leto 2025 in 2026 in ugotavlja, da sta v skladu z veljavno zakonodajo ter predlaga Občinskemu svetu Občine Medvode, da ju obravnava in sprejme. Predsedujoči je pozval člane občinskega sveta k razpravi. Razprave pri tej točki ni bilo.

Predsedujoči je v sprejem predlagal naslednja SKLEPA:

SKLEP 6: Občinski svet Občine Medvode sprejema predlog Sklepa o Načrtu ravnanja z nepremičnim premoženjem Občine Medvode za leto 2025. Prisotnih je bilo 21 članov občinskega sveta. ZA sklep je glasovalo 21 članov. Sklep je bil sprejet.

SKLEP 7: Občinski svet Občine Medvode sprejema predlog Sklepa o Načrtu ravnanja z nepremičnim premoženjem Občine Medvode za leto 2026.
Prisotnih je bilo 21 članov občinskega sveta. ZA sklep je glasovalo 21 članov. Sklep je bil sprejet.

Občinski svet Občine Medvode sprejema predlog Sklepa o Načrtu ravnanja z nepremičnim premoženjem Občine Medvode za leto 2025.
Sprejet
Občinski svet Občine Medvode sprejema predlog Sklepa o Načrtu ravnanja z nepremičnim premoženjem Občine Medvode za leto 2026.
Sprejet
6. Predlog Letnega programa športa v Občini Medvode za leto 2025

Uvodno obrazložitev je podala ga. Teja Zajec, iz Oddelka za splošne, premoženjsko pravne in družbene zadeve, ki je povedala, da se javni interes v športu v lokalnih skupnostih določi z občinskim letnim programom športa, ki mora biti v skladu z nacionalnim programom. Lokalna skupnost uresničuje javni interes v športu z zagotavljanjem sredstev za izvedbo letnega programa športa na lokalni ravni z načrtovanjem, gradnjo in vzdrževanjem lokalno pomembnih športnih objektov in površin v lasti lokalne skupnosti ter spodbujanjem in zagotavljanjem pogojev za opravljanje in razvoj športnih dejavnosti. V nadaljevanju je podrobneje predstavila postopek sprejemanja letnega programa športa in sam predlog Letnega programa za leto 2025.

To točko je obravnavala tudi Statutarno pravna komisija. Predsednica komisije, ga. Zvonka Hočevar je povedala, da je komisija obravnavala predlog Letnega programa športa v Občini Medvode za leto 2025 in ugotavlja, da je v skladu z veljavno zakonodajo ter predlaga Občinskemu svetu Občine Medvode, da ga obravnava in sprejme. To točko je obravnaval tudi Odbor za družbene dejavnosti. Predsednik odbora, g. Matejko Trampuš je povedal, da je odbor obravnaval in sprejel predlog Letnega programa športa v Občini Medvode za leto 2025 in predlaga Občinskemu svetu Občine Medvode, da ga obravnava in sprejme. Predsedujoči je pozval člane občinskega sveta k razpravi. V razpravi sta sodelovala ga. Ines Iskra in g. Dragan Djukić.

Izražena so bila naslednja mnenja, vprašanja, pobude, predlogi in pohvale:

  • Ga. Ines Iskra je povedala, da podpira Letni program športa za leto 2025 in dodala, da jo veseli, da se sredstva niso znižala, temveč celo povišala. Podala je informacijo glede športnega evra ter izrazila veselje, da prejmejo tudi klubi in društva enako sredstev kot lansko leto. Izpostavila je dokument, ki je vezan na Letni program športa, in sicer Odlok o sofinanciranju, ki je bil sprejet leta 2021 in se je po štirih razpisih izkazal kot zelo dober, saj se je z njim v občini ohranil tekmovalni šport, kar dokazujejo Badminton klub Medvode, Teniški klub Medvode in Nordijsko športno društvo, ki so vodilni klubi v Sloveniji in tudi prejemniki najvišjih sredstev na športnem razpisu.
  • G. Dragan Djukić je podal mnenje, da so se zgodila povišanja tudi na športni postavki, vendar glede na znižanja v preteklosti, je stanje sedaj skoraj tako kot prej. Meni, da je na športnem področju potrebno še večje povečanje sredstev v naslednjih letih, saj iz pogovorov s predstavniki in člani klubov razbere, da jim preveč sredstev pobere plačevanje športne dvorane za treninge. Podal je predlog, da se razmisli o možnostih, kako bi to uredili, saj če želimo šport dvigniti na še višji nivo, jim moramo omogočiti, da so sredstva za plačilo dvorane minimalna ali skoraj nič.
  • Predsedujoči je povedal, da se ob vsem izrednem trudu Javnega zavoda Sotočje, da lovi ravnotežje med stroški in pokrivanjem dela stroškov tudi z oddajo športne dvorane, v dvorani še vedno naredi letno 150.000 evrov čistega minusa, glede na potrebna vložena sredstva in prihodek. Povedal je, da lahko občinski svet predlaga, da je za vse najemnina en cent na uro, vendar bo nato potrebno sredstva zagotoviti nekje drugje. Menil je, da bi bilo potrebno tudi ločiti kateri so športi, ki imajo širši in kateri ožji pomen v občini ter katera so športna društva s širšim pomenom in katera zgolj za zadovoljevanje potreb nekaterih ali tistih, ki so jih ustanovili. Ob tem je dodal, da bi morala biti tudi na strani društev podana jasna ambicija. Podal je predlog, da bi skupaj s Športno zvezo Medvode in Javnim zavodom Sotočje v začetku leta organizirali posvet, kakšna naj bo strategija športa v bodoče v Medvodah, tudi v luči izdelave novega OPPN za športni park ter slednje pojasnil. Povedal je, da bo pri športu potrebno gledati na vlaganja v infrastrukturo, ki jih nikoli ni dovolj in na dovolj visoko zastavljene ambicije društev in klubov, pri čemer je pomembno, da vsak ve kakšno nalogo ima, tako občina, kot tudi društva in klubi. Za konec je dodal, da iz pogovorov z župani ugotavlja, da šport postaja vedno bolj domena lokalnih skupnosti, za razliko od preteklosti, ko so bili podporniki športnih aktivnosti v večji meri tudi lokalna podjetja.
  • G. Dragan Djukić je podal pripombo, da v kolikor želimo uspešne klube dvigniti na še višji nivo in jim zato damo na razpisu več denarja, posledično pa jim tega odvzamemo za najemnino, jim zmanjka za opremo. Slednje se kasneje prevali na breme staršev. Dodal je, da je potrebno omogočiti dostopnost vsem, ki bi želeli trenirati.
  • Predsedujoči je ob tem povedal, da se je ob selitvi občinske uprave v malo športno dvorano, kjer gostujemo, pojavilo nekaj slabe volje, pri čemer se nekateri do tistega trenutka niso zavedali, da je to infrastruktura, ki jo je zgradila in jo vzdržuje občina in kot taka nikomur ne pripada. Dodal je, da je potrebno ločiti društva v javnem interesu od drugih in če ne bi člani občinskega sveta in vsi predhodniki imeli pogum, športna dvorana sploh ne bi bila zgrajena in ne bi mogla služiti svojemu namenu.

Predsedujoči je v sprejem predlagal naslednji SKLEP 8: Občinski svet Občine Medvode sprejema predlog Letnega programa športa v Občini Medvode za leto 2025. Prisotnih je bilo 21 članov občinskega sveta. ZA sklep je glasovalo 21 članov. Sklep je bil sprejet.

Občinski svet Občine Medvode sprejema predlog Letnega programa športa v Občini Medvode za leto 2025.
Sprejet
7. Osnutek Odloka o spremembah in dopolnitvah Odloka o krajevnih in vaških skupnostih v občini Medvode

Uvodno obrazložitev je podal g. Matej Osolnik iz Urada župana, ki je povedal, da se je vloga krajevnih in vaških skupnosti z reformo lokalne samouprave leta 1991 pričela izrazito spreminjati, saj so pred to spremembo mnoge krajevne in vaše skupnosti opravljale naloge in pristojnosti sedanjih občin. V nadaljevanju je podal zgodovinski pregled sprememb, s poudarkom na spremembah v Občini Medvode. Povedal je, da danes krajevne in vaške skupnosti ostajajo kot način sodelovanja občank in občanov v ožjih delih občine. Dodal je, da se je dobro leto dni nazaj pričel projekt ReKS – Redefiniranje vloge krajevnih in vaših skupnosti, kjer se je najprej s pomočjo krajevnih in vaših skupnosti pripravila podrobna analiza stanja, nato pa so se preko kolegijev predsednikov svetov in delovne skupine ReKS pripravile spremembe Odloka, ki jih je v nadaljevanju podrobneje predstavil.

To točko je obravnavala tudi Statutarno pravna komisija. Predsednica komisije, ga. Zvonka Hočevar je povedala, da je komisija obravnavala osnutek Odloka na svoji redni seji in povedala, da je komisija podala nekaj pobud in pripomb, ki jih je podrobneje predstavila, in sicer:

  • v 1. odstavku 19. člena osnovnega odloka se besedilo »se lahko imenuje«, ki je nedoločen pojem spremeni v »Svet krajevne skupnosti lahko imenuje«;
  • v 2. odstavku 19. člena osnovnega odloka se besedilo »naloge in mandat, ki ne sme biti daljši od mandata sveta krajevne skupnosti« spremeni v »naloge in mandat, ki praviloma ne sme biti daljši od mandata sveta krajevne skupnosti«;
  • v 9. členu sprememb oz. v 23. členu osnovnega odloka se doda elektronski naslov;
  • v 13. členu sprememb oz. v 35. členu osnovnega odloka komisija meni, da je izpadla navedba ploščadi, igralne ploščadi, asfaltiranih igrišč, ki ne sodijo ne pod zelenice in ne pod otroška igrišča. Podala je primer KS Preska, kjer se telovadi in je velika površina, ki jo je potrebno redno vzdrževati in čistiti ter željo, da se podrobneje opredeli, kako je s tem in lastništvom ter da se to doda;
  • v prehodnih določbah, kjer je navedeno »z uveljavitvijo tega odloka preneha veljati sklep o določitvi seznama cest, ki so v upravljanju in vzdrževanju krajevnih oz. vaških skupnosti« je bilo postavljeno vprašanje ali je potrebno opredeliti kam se prenese oz. kdo bo to sedaj vzdrževal. Statutarno pravna komisija predlaga Občinskemu svetu Občine Medvode, da osnutek Odloka o spremembah in dopolnitvah odloka o krajevnih in vaških skupnosti v Občini Medvode s podanimi pripombami obravnava in sprejme.

Predsedujoči je pozval člane občinskega sveta k razpravi. V razpravi so sodelovali ga. Mojca Murnik, ga. Zvonka Hočevar, g. Stanislav Ulanec, g. Dominik Bradeško, g. Ladislav Vidmar, g. Ivo Rep, g. Mirko Javeršek in g. Luka Čukajne.

Izražena so bila naslednja mnenja, vprašanja, pobude, predlogi in pohvale:

  • Ga. Mojca Murnik je povedala, da je bila v času priprave osnutka opravljena široka razprava s predstavniki krajevnih skupnosti in je bilo zaradi dobrega sodelovanja moč pripraviti dober osnutek. Dodala je, da se zaradi narejenega angažmaja v občinski upravi ter s strani župana in podžupanov kaže napredek pri sodelovanju s krajevnimi skupnostmi ter izrazila upanje, da se bo z obnovo dokumenta to sodelovanje v dobrobit krajanov v prihodnje še poglobilo.
  • Predsedujoči je povedal, da je pripravljen osnutek eden od sadov projekta ReKS. Pojasnil je postopek nastajanja dokumenta ter podal opažanje glede samega sodelovanja krajevnih skupnosti. Izpostavil je, da je bil cilj projekta opogumiti krajevne skupnosti, da se še bolj intenzivno odzivajo na dražljaje, ki jih dobivajo s strani svojih občanov, na način, da so krajevne skupnosti podaljšana roka občanov in občinske uprave, da lahko skupaj delamo. Poudaril je, da mora vsak prevzeti svoje naloge in jih voditi ter da so morebitne dodatne pobude vedno dobrodošle.
  • Ga. Zvonka Hočevar je povedala, da podpira spremembo ter dodala, da ljudje pogrešajo povezanost znotraj krajevnih skupnosti in ravno ta obveščenost in povezovanje bo krajevne skupnosti oživilo. Podala je primer zadnjega prižiga luči v Preski. Vezano na besedilo je dala pobudo, da se besedilo 12. člena oz. 31. člena odloka, zadnji odstavek: »sejnine se izplačajo za prve štiri seje sveta v posameznem koledarskem letu… « spremeni v »sejnine se izplačajo za štiri seje«, saj je menila, da tisti, ki sedaj niso prihajali na seje, bodo na prve štiri prišli, nato pa jih zopet ne bo. Povedala je, da bi dala pristojnost predsedniku sveta KS, da odloči katere so pomembne seje zaradi sklepčnosti in same tematike ter tako določi seje, kjer se bo prejela sejnina.
  • G. Stanislav Ulanec je postavil vprašanje ali bodo sejnine na razpolago že v tem mandatu ali z novimi volitvami. Menil je, da bi bilo pametneje, če bi se to realiziralo z novimi volitvami ter predlog obrazložil. Dodal je, da če svetniki ne bodo zavedni in če ne bodo pristaši svojih krajevnih skupnosti, sejnine ne bodo rešitev in jih ne podpira.
  • Predsedujoči je pojasnil, da so sejnine predvidene takoj s sprejemom odloka, v letošnjem in prihodnjem proračunu, da pa je vključen tudi člen, da se lahko člani sejninam odpovejo. Pridružil se je mnenju, da sejnine ne bodo rešile nobenega problema v krajevni skupnosti, saj je za delo v krajevni skupnosti potrebno imeti veselje ter dodal, da so zgolj majhna zahvala, da so se krajani pripravljeni izpostaviti. Povedal je, da gre za stališče, da so krajevne skupnosti pomemben element in da nekatere krajevne skupnosti glede sejnin menijo, da niso prava pot.
  • Ga. Zvonka Hočevar je podala repliko, da ni rekla, da sejnine niso potrebne oz. upravičene, temveč je zgolj podala pobudo, da se spremeni določilo glede plačila prvih štirih sejnin. Povedala je, da se določene dodatne obveznosti in odgovornosti prenašajo na krajevne skupnosti ter da na krajevnih skupnostih za razliko od nekaterih odborov in komisij, sodelujejo vsi člani ter dodala, da je prav, da se stimulira člane in da se sejnine porazdelijo na celo leto in ne zgolj na prve štiri seje.
  • G. Dominik Bradeško je izrazil bojazen, da bi ljudje očitali članom sveta prejem sejnin. Dodal je, da je bil to razlog, da so bili v krajevni skupnosti odklonilni, da bi se to uvedlo na sredini mandata, temveč šele z nastopom novega mandata.
  • Predsedujoči je povedal, da dokler se vsak zaveda, da se trudi in da svoje delo opravlja maksimalno korektno, ga tovrstne opazke ne smejo ganiti, saj v večini primerov pridejo od ljudi, ki nikoli nič ne naredijo v skupnosti ter dodal, da ima vsak na štiri leta tudi možnost sodelovati na volitvah in prejeti ta sredstva, ki se bodo uvedla.
  • G. Ladislav Vidmar je povedal, da je bil od začetka projekta skeptičen glede obstoja krajevnih skupnosti, saj je področje komunale in cest tako zahtevno, da jih praktično skoraj nobena krajevna skupnost ni mogla izvajati tako, kot bi jih morala. Povedal je, da so skozi sestanke dorekli naloge, ki so sedaj jasne in izvedljive. Pri tem je izpostavil urejanje zelenic, parkirišč, otroških igrišč in sodelovanje z občino na področjih, kjer je možno. Menil je, da so možnosti kvalitetnega dela krajevnih skupnosti odprte ter vezano na sejnine izpostavil, da se pridružuje mnenju župana, da lahko vsak stopi v njegove čevlje ter vidi kakšna je odgovornost člana krajevne skupnosti. Povedal je, da se z odlokom strinja in izrazil upanje, da bo krajevna skupnost katere član je, lahko v zgled tudi drugim.
  • Predsedujoči je dodal, da se med pristojnostmi krajevnih skupnosti poudarjata dve zelo pomembni zadevi, in sicer podajanje soglasij za odmike in soglasij pri prodaji zemljišč ter oboje podrobneje pojasnil. Izpostavil je tudi dragoceno sodelovanje pri geodetskih izmerah in pomoč občinski upravi pri tovrstnih postopkih. Dodal je, da je cilj predlaganih sprememb to, da ljudje spoznajo, da je krajevna skupnost njihova osnovna sredina in da se najprej obrnejo na skupnost, nato naprej.
  • G. Ivo Rep je pojasnil, da je član sveta KS Pirniče in sodeluje v delovni skupini ReKS ter je podpornik uvedbe sejnin. Seje krajevne skupnosti se običajno pričenjajo ob večernih urah in se zaradi obsežnih debat končajo pozno v noč. Povedal je, da v KS Pirniče nikoli ne delajo stvari iz osebnih razlogov ampak vedno v dobro kraja ter da bo osnutek odloka podprl, saj bo tako ohranjena možnost delovanja in posredovanja osnovnih idej krajanov na občinski svet in občino.
  • G. Mirko Javeršek je povedal, da je Odlok o krajevnih in vaških skupnostih temeljni odlok v skupnostih. Dodal je, da je potrebno začeti pri koreninah in izpostavil, da je nesmiselno, da krajani preskakujejo krajevno skupnost in se takoj obračajo na občino, saj je krajevna skupnost temeljna enota in je zato smiselno, da jih ohranimo in opolnomočimo. Izpostavil je, da je potrebno v krajevni skupnosti imeti tudi zavedanje, kaj lahko storimo sami, saj se v krajevni skupnost najbolj ve, kaj je potrebno za krajane. Ob tem je podal primer KS Sora in financiranje širitve pokopališča in postavitev fotonapetostne elektrarne, ki so ju izvedli sami. Meni, da morajo krajevne skupnosti gledati na skupno dobro.
  • G. Luka Čukajne je povedal, da so KS Pirniče resnično pionirji na področju dajanja mnenj glede odmikov od manj nezahtevnih objektov in menil, da je dobro, da je to zapisano. Dodal je, da v odloku piše, da je tako mnenje nezavezujoče ter se s tem strinjal, ker tako občina na koncu odloča ter podal predlog, da občina poda povratno informacijo, kaj je sklenila v posameznem primeru. Menil je, da je v drugem koraku potrebno uveljaviti spoštovanje občinskih odlokov in soglasij. Vezano na predlog Statutarno pravne komisije glede obveznosti gradbenih odborov je povedal, da so svetniki v praksi že v gradbenem odboru in se stvari podvajajo. Povedal je, da glede sejnin pozna dva sveta KS, ki sta nenaklonjeni sejninam. Bivši svetniki vidijo večji problem v tem, da se ne ravni krajevne skupnosti ne da nič spremeniti in menijo, da bi sprememba tega mišljenja bolj pripomogla k angažiranosti ljudi kot sejnina. Izpostavil je eno izmed navedenih nalog, in sicer pomoč pri delu koncesionarja ter ob primeru, ki ga je navedel, izrazil upanje, da bodo sedaj lahko malce bolj neprijetni do koncesionarja, ki dela včasih ne opravi kot bi ga moral, z razliko od plačila zanj. Vezano na ukinitev volilnih enot je izrazil nestrinjanje, vendar ugotovil, da se državne zakonodaje na tem področju ne da spremeniti. Podal je zahvalo podžupanoma, da se udeležujeta sej krajevnih skupnosti.
  • Ga. Zvonka Hočevar je podala repliko glede gradbenega odbora in pojasnila, da je Statutarno pravna komisija podala predlog, da se v 19. členu: »Kot posvetovalno delovno telo krajevne ali vaške skupnosti se lahko imenuje tudi gradbeni odbor za konkreten gradbeni projekt..«, da se namesto nedoločenega »se«, zapiše »svet krajevne skupnosti lahko imenuje…«.
  • G. Ladislav Vidmar je vezano na gradbeni odbor izpostavil, da je v krajevni skupnosti ogromno cest in da se pričakuje, da bodo ljudje, ki uporabljajo te ceste, sami dali pobudo, sodelovali pri pobiranju soglasij in pri delu, ki se na to navezuje, kadar se delajo nove ceste. Dodal je, da ko je pobuda krajanov, jo tudi krajevna skupnost lažje zagovarja in da gradbeni odbor, ki ga potrdi krajevna skupnost lahko v sodelovanju z občino lažje dela in se posledično izvede projekt, ki ga krajani želijo.
  • Predsedujoči je podal pojasnilo, da mnenje krajevne skupnosti nikoli ne more biti zavezujoče in da je edino zavezujoče mnenje, mnenje občinskega sveta po sami hierarhiji. Krajevna skupnost je lahko samo posvetovalno telo. Glede predloga za povratno informacijo je izrazil strinjanje ter podal predlog, da bo občinska uprava v program vključila avtomatsko možnost pošiljanja odgovora tudi krajevno pristojni krajevni skupnosti. Vezano na kontrolo koncesionarja je izpostavil, da se je v zadnjem letu in pol zelo spremenil način, kako skušamo sodelovati s krajevnimi skupnostmi. Povedal je, da ogromno dela opravita podžupana in da krajevne skupnosti prejemajo mesečne realizacije. Dodal je, da je predlagan odlok dobra podlaga na kateri se lahko gradi in da bi tudi na tej točki lahko bili svetla točka v državi, ki se sicer s krajevnimi skupnostmi ne ukvarja veliko. Menil je, da bi aktivne krajevne skupnosti lahko prinesle rešitev za današnji čas v smislu sodelovanja v dobro vseh.

Predsedujoči je v sprejem predlagal naslednji SKLEP 9: Občinski svet Občine Medvode sprejema osnutek Odloka o spremembah in dopolnitvah odloka o krajevnih in vaških skupnostih v Občini Medvode s podanimi pripombami. Prisotnih je bilo 21 članov občinskega sveta. ZA sklep je glasovalo 20 članov. Sklep je bil sprejet.

Občinski svet Občine Medvode sprejema osnutek Odloka o sprembah in dopolnitvah Odloka o krajevnih in vaških skupnostih v Občini Medvode s podanimi pripombami.
Sprejet
8. Osnutek Odloka o spremembi in dopolnitvi Odloka o javno-zasebnem partnerstvu za izvedbo projekta pogodbenega zagotavljanja prihrankov rabe energije z namenom energetske sanacije javnih objektov v lasti Občine Medvode

Uvodno obrazložitev je podala ga. Mateja Kovač Dragar iz Oddelka za okolje, prostor in razvoj, ki je povedala, da je bil Odlok sprejet na 18. seji, leta 2016, nato je bila na 25. seji leta 2022 sprejeta njegova dopolnitev. Povedala je, da odlok ne spreminja nič tehničnega, temveč da gre za spremembe in dopolnitve, ki so manj zahtevne. Pojasnila je, da pristojno ministrstvo v začetku leta 2025 najavlja javni razpis za sofinanciranje energetskih prenov stavb v lasti in rabi občin in ker želimo objekte, ki so v lasti krajevnih skupnosti energetsko sanirati in jim zagotoviti prihranke pri rabi energije, se odlok dopolnjuje oz. spreminja v tem delu. Zato se odlok širi na objekte krajevnih skupnosti, in sicer Pirniče, Sora, Smlednik, Senica ter na objekt na naslovu Cesta komandanta Staneta 37a, kjer je trenutno začasni prostor Režijskega obrata.

To točko je obravnavala tudi Statutarno pravna komisija. Predsednica komisije, ga. Zvonka Hočevar je povedala, da je bila komisija pobudnik, da se preuči možnost sprejema po skrajšanem postopku, saj gre za manj zahtevne spremembe ter z razlogom, da se v zgodnjem spomladanskem času predvideva javni razpis za finančna sredstva in bi se postopek na ta način pohitril. Komisija je obravnavala osnutek Odloka o spremembi in dopolnitvi odloka o javno-zasebnem partnerstvu za izvedbo projekta pogodbenega zagotavljanja prihrankov rabe energije z namenom energetske sanacije javnih objektov lasti Občine Medvode in predlaga Občinskemu svetu Občine Medvode, da ga obravnava in sprejme.

To točko je obravnaval tudi Odbor za urejanje prostora in ekologijo. Predsednik odbora, g. Mirko Javeršek je povedal, da je odbor na svoji 6. seji razpravljal o spremembi in dopolnitvi Odloka o javno-zasebnem partnerstvu za izvedbo projekta pogodbenega zagotavljanja prihrankov rabe energije z namenom energetske sanacije javnih objektov lasti Občine Medvode in predlaga Občinskemu svetu Občine Medvode, da ga obravnava in sprejme. Predsedujoči je pozval člane občinskega sveta k razpravi. V razpravi je sodeloval g. Mirko Javeršek, ki je povedal, da se jim je zdela dopolnitev zelo pomembna in se je nanjo precej časa čakalo. Pojasnil je, da so v občini štirje objekti krajevnih skupnosti, in sicer Sora, Senica, Smlednik in Pirniče, ki so večji objekti. Podal je informacijo vezano na Galerijo v Sori, ko so pred leti ob gradnji želeli narediti toplotni ovoj in je bil ogromen znesek za to. Menil je, da je edina možnost za saniranje tovrstnih objektov ravno preko sredstev ministrstva in da se računa, da bo občina na razpisu, ki bo spomladi objavljen, tudi uspešna.

Predsedujoči je v sprejem predlagal naslednja sklepa: SKLEP 10: Občinski svet Občine Medvode sprejema osnutek Odloka o spremembi in dopolnitvi Odloka o javno-zasebnem partnerstvu za izvedbo projekta pogodbenega zagotavljanja prihrankov rabe energije z namenom energetske sanacije javnih objektov v lasti Občine Medvode. Prisotnih je bilo 21 članov občinskega sveta. ZA sklep je glasovalo 21 članov. Sklep je bil sprejet.

SKLEP 11: Občinski svet Občine Medvode sprejema predlog Odloka o spremembi in dopolnitvi Odloka o javno-zasebnem partnerstvu za izvedbo projekta pogodbenega zagotavljanja prihrankov rabe energije z namenom energetske sanacije javnih objektov v lasti Občine Medvode. Prisotnih je bilo 21 članov občinskega sveta. ZA sklep je glasovalo 21 članov. Sklep je bil sprejet.

Občinski svet Občine Medvode sprejema osnutek Odloka o spremembi in dopolnitvi Odloka o javno-zasebnem partnerstvu za izvedbo projekta pogodbenega zagotavljanja prihrankov rabe energije z namenom energetske sanacije javnih objektov v lasti Občine Medvode.
Sprejet
Občinski svet Občine Medvode sprejema predlog Odloka o spremembi in dopolnitvi Odloka o javno-zasebnem partnerstvu za izvedbo projekta pogodbenega zagotavljanja prihrankov rabe energije z namenom energetske sanacije javnih objektov v lasti Občine Medvode.
Sprejet